(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 13.208 mm |
| Width | 13.208 mm |
| Termination | Press-Fit |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Height | 13.208 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 5.75 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.5 mm |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 28.349523 g |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 7 |
| Connector Type | Male Pin |
| Wire/Cable Gauge | 22 AWG |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Fastening Type | Detent |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Housing Color | White |
| Schedule B | 8536694040 |
Stock: 1681
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10042
Ext.Price$0.10042
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10042 | $0.10042 |
| 10 | $0.08929 | $0.89290 |
| 50 | $0.07939 | $3.96950 |
| 100 | $0.06988 | $6.98800 |
| 500 | $0.06150 | $30.75000 |
| 1000 | $0.05831 | $58.31000 |
| 3000 | $0.05529 | $165.87000 |
| 5000 | $0.05243 | $262.15000 |
