
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 12 mm |
| Termination | Press-Fit |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 3.5 mm |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 1.5 mm |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 1.5 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Max Current Rating | 1 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 7 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Fastening Type | Detent |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Housing Color | Beige |
| Contact Mating Length | 2.3876 mm |
| Mating Post Length | 2.4 mm |
| Termination Post Length | 2.69 mm |
Stock: 10834
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12029
Ext.Price$0.12029
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12029 | $0.12029 |
| 10 | $0.10622 | $1.06220 |
| 50 | $0.09379 | $4.68950 |
| 100 | $0.08560 | $8.56000 |
| 500 | $0.07812 | $39.06000 |
| 1000 | $0.07130 | $71.30000 |
| 3000 | $0.06534 | $196.02000 |
| 5000 | $0.05988 | $299.40000 |
