
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 13.5 mm |
| Width | 3.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Height | 5 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 1.5 mm |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 1.4986 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 7 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Fastening Type | Detent |
| Housing Color | Natural |
Stock: 22
Distributors
pcbx
Unit Price$0.42125
Ext.Price$0.42125
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.42125 | $0.42125 |
| 10 | $0.33331 | $3.33310 |
| 25 | $0.30388 | $7.59700 |
| 50 | $0.27705 | $13.85250 |
| 100 | $0.25259 | $25.25900 |
| 300 | $0.24163 | $72.48900 |
| 500 | $0.23115 | $115.57500 |
| 1000 | $0.21893 | $218.93000 |
