
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 10 % |
| Height - Seated (Max) | 2.11 mm |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 2.4892 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 1210 |
| Case Code (Metric) | 3225 |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 160 mΩ |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 2.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 2.7 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 15.989131 mg |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Self Resonant Frequency | 90 MHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 8 |
| Current Rating | 800 mA |
| DC Resistance (DCR) | 150 mΩ |
| Test Frequency | 7.96 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 2.2 µH |
| Core Material | Ferrite |
| inductance tolerance | 10 % |
| Max DC Current | 800 mA |
| DC Current | 800 mA |
| Saturation Current | 1.35 A |
| Schedule B | 8504500000 |
Stock: 1696
Distributors
pcbx
Unit Price$0.28127
Ext.Price$0.28127
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.28127 | $0.28127 |
| 10 | $0.22997 | $2.29970 |
| 50 | $0.20845 | $10.42250 |
| 100 | $0.18894 | $18.89400 |
| 500 | $0.16956 | $84.78000 |
| 1000 | $0.15217 | $152.17000 |
| 3000 | $0.14113 | $423.39000 |
| 5000 | $0.13089 | $654.45000 |
| 10000 | $0.12140 | $1214.00000 |
