
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 10 % |
| Height - Seated (Max) | 2.1 mm |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 2.4892 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 1210 |
| Case Code (Metric) | 3225 |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 180 mΩ |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 2 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 2.7 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 15.989131 mg |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Self Resonant Frequency | 70 MHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 8 |
| Current Rating | 770 mA |
| DC Resistance (DCR) | 180 mΩ |
| Test Frequency | 7.96 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 3.3 µH |
| Core Material | Ferrite |
| inductance tolerance | 10 % |
| Max DC Current | 770 mA |
| DC Current | 770 mA |
| Saturation Current | 1.15 A |
| Schedule B | 8504500000 |
Stock: 1205
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23767
Ext.Price$0.23767
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23767 | $0.23767 |
| 10 | $0.19834 | $1.98340 |
| 50 | $0.18231 | $9.11550 |
| 100 | $0.16757 | $16.75700 |
| 500 | $0.15711 | $78.55500 |
| 1000 | $0.14730 | $147.30000 |
| 3000 | $0.13810 | $414.30000 |
| 5000 | $0.12948 | $647.40000 |
| 10000 | $0.12140 | $1214.00000 |
