

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 10 % |
| Height - Seated (Max) | 5.3 mm |
| Length | 5.6 mm |
| Width | 5 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 2220 |
| Case Code (Metric) | 5650 |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 132 mΩ |
| Height | 5 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 5.3 mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 480.014126 mg |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Self Resonant Frequency | 19 MHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 15 |
| Current Rating | 1.42 A |
| DC Resistance (DCR) | 132 mΩ |
| Test Frequency | 2.52 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 10 µH |
| Core Material | Ferrite |
| inductance tolerance | 10 % |
| Max DC Current | 2.28 A |
| DC Current | 1.42 A |
| Saturation Current | 2.28 A |
Stock: 802
Distributors
pcbx
Unit Price$0.70703
Ext.Price$0.70703
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.70703 | $0.70703 |
| 10 | $0.57964 | $5.79640 |
| 25 | $0.50526 | $12.63150 |
| 50 | $0.49052 | $24.52600 |
| 100 | $0.47620 | $47.62000 |
| 300 | $0.44481 | $133.44300 |
| 500 | $0.41550 | $207.75000 |
| 1000 | $0.41037 | $410.37000 |
| 3000 | $0.33940 | $1018.20000 |
