| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 100 V |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 |
| Color | White |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 8 |
| Mounting Style | Surface Mount, Vertical |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 85.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| size width | 5.00 mm |
| size length | 19.9 mm |
| size height | 6.60 mm |
| voltage rating ac | 100 V |
| Housing Color | Natural |
| pin pitch | 2.00 mm |
| Stack Height | 8.6 mm |
Stock: 1708
Distributors
pcbx
Unit Price$0.50669
Ext.Price$0.50669
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.50669 | $0.50669 |
| 10 | $0.40416 | $4.04160 |
| 25 | $0.36908 | $9.22700 |
| 50 | $0.33704 | $16.85200 |
| 100 | $0.30778 | $30.77800 |
| 300 | $0.29535 | $88.60500 |
| 500 | $0.28343 | $141.71500 |
| 1000 | $0.26821 | $268.21000 |
