(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Pitch | 2 mm |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.0066 mm |
| Fastening Type | Detent |
| Contact Mating Length | 2.8956 mm |
| Mating Post Length | 2.9 mm |
| Termination Post Length | 3 mm |
Stock: 6928
Distributors
pcbx
Unit Price$0.31411
Ext.Price$0.31411
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.31411 | $0.31411 |
| 10 | $0.27670 | $2.76700 |
| 50 | $0.24374 | $12.18700 |
| 100 | $0.20823 | $20.82300 |
| 500 | $0.17790 | $88.95000 |
| 1000 | $0.16895 | $168.95000 |
| 3000 | $0.16045 | $481.35000 |
| 5000 | $0.15239 | $761.95000 |
