(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 13.5 mm |
| Termination | Press-Fit |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 3.5 mm |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 1.5 mm |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 1.5 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Max Current Rating | 1 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 8 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Fastening Type | Detent |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Housing Color | Beige |
| Contact Mating Length | 2.3876 mm |
| Mating Post Length | 2.4 mm |
| Termination Post Length | 2.69 mm |
Stock: 4091
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16244
Ext.Price$0.16244
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16244 | $0.16244 |
| 10 | $0.13679 | $1.36790 |
| 50 | $0.12611 | $6.30550 |
| 100 | $0.11627 | $11.62700 |
| 500 | $0.10967 | $54.83500 |
| 1000 | $0.10344 | $103.44000 |
| 3000 | $0.09646 | $289.38000 |
| 5000 | $0.08995 | $449.75000 |
| 10000 | $0.08387 | $838.70000 |
