
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 31.62 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 8.5 mm |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 3.96 mm |
| Max Current Rating | 10 A |
| Orientation | Straight |
| Gender | Male |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Housing Color | White |
| Termination Post Length | 3.7 mm |
Stock: 145
Distributors
pcbx
Unit Price$0.29779
Ext.Price$0.29779
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.29779 | $0.29779 |
| 10 | $0.26503 | $2.65030 |
| 50 | $0.23587 | $11.79350 |
| 100 | $0.20271 | $20.27100 |
| 500 | $0.17421 | $87.10500 |
| 1000 | $0.16643 | $166.43000 |
| 3000 | $0.15900 | $477.00000 |
| 5000 | $0.15190 | $759.50000 |
