
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 25 mm |
| Termination | Press-Fit |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 3.8 mm |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.5 mm |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 9 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 9 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Fastening Type | Detent |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Housing Color | White |
| Contact Mating Length | 3.302 mm |
| Mating Post Length | 3.3 mm |
| Termination Post Length | 3.2 mm |
Stock: 533
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16244
Ext.Price$0.16244
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16244 | $0.16244 |
| 10 | $0.14021 | $1.40210 |
| 50 | $0.12908 | $6.45400 |
| 100 | $0.11883 | $11.88300 |
| 500 | $0.10949 | $54.74500 |
| 1000 | $0.10088 | $100.88000 |
| 3000 | $0.09547 | $286.41000 |
| 5000 | $0.09035 | $451.75000 |
| 10000 | $0.08550 | $855.00000 |
