
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 37.52 mm |
| Width | 9.7 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Height | 11 mm |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 3.96 mm |
| Current Rating | 10 A |
| Gender | Male |
| Number of Poles | 9 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 9 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | PBT |
Stock: 562
Distributors
pcbx
Unit Price$0.46714
Ext.Price$0.46714
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.46714 | $0.46714 |
| 10 | $0.37171 | $3.71710 |
| 25 | $0.33905 | $8.47625 |
| 50 | $0.30926 | $15.46300 |
| 100 | $0.28208 | $28.20800 |
| 300 | $0.26993 | $80.97900 |
| 500 | $0.25831 | $129.15500 |
| 1000 | $0.24493 | $244.93000 |
