| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 500 V |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Ratings | IP67 |
| Contact Plating | Gold |
| Features | Backshell, Coupling Nut |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Current Rating | 5 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Receptacle |
| Shielding | Unshielded |
| Number of Contacts | 8 |
| Body Material | Glass, Nylon, Polyamide |
| Connector Type | Circular |
| Number of Positions | 8 |
| Housing Material | Nylon |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Contact Gender | Female |
| Shell Material | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| IP Rating(Ingress Protection) | IP67 |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
