
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 7.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 6.4 mm |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Copper, Lead, Tin |
| Pitch | 2.5 mm |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Housing Color | Beige |
Stock: 244
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18115
Ext.Price$0.18115
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18115 | $0.18115 |
| 10 | $0.16215 | $1.62150 |
| 50 | $0.14515 | $7.25750 |
| 100 | $0.12959 | $12.95900 |
| 500 | $0.11570 | $57.85000 |
| 1000 | $0.10330 | $103.30000 |
| 3000 | $0.09222 | $276.66000 |
