
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Box |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 3.96 mm |
| Current Rating | 7 A |
| Gender | Plug |
| Connector Type | Plug |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Plastic |
| Mounting Angle | Vertical |
Stock: 871
Distributors
pcbx
Unit Price$0.44266
Ext.Price$0.44266
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.44266 | $0.44266 |
| 10 | $0.39514 | $3.95140 |
| 25 | $0.38045 | $9.51125 |
| 50 | $0.36631 | $18.31550 |
| 100 | $0.35269 | $35.26900 |
| 300 | $0.34588 | $103.76400 |
| 500 | $0.33921 | $169.60500 |
| 1000 | $0.33174 | $331.74000 |
