| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 300 V |
| Length | 7.49 mm |
| Termination | PC Pin |
| Voltage Rating (AC) | 500 V |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 4.58 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 453.59237 mg |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Cartridge Brass |
| Type | Fuse Clips |
| Current Rating | 20 A |
| Number of Circuits | 1 |
| Orientation | Vertical |
| Body Material | Brass |
| Size | 19.1 mm x 5.1 mm |
| For Use With | ATC, ATO |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||

