

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Illumination Color | Super Yellow Green |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 566 nm to 576 nm |
Stock: 2657
Distributors
pcbx
Unit Price$0.05376
Ext.Price$0.05376
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.05376 | $0.05376 |
| 10 | $0.02688 | $0.26880 |
| 50 | $0.02437 | $1.21850 |
| 100 | $0.02209 | $2.20900 |
| 500 | $0.02003 | $10.01500 |
| 1000 | $0.01816 | $18.16000 |
| 3000 | $0.01646 | $49.38000 |
| 5000 | $0.01497 | $74.85000 |
| 10000 | $0.01362 | $136.20000 |
