

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 30 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Illumination Color | Super Red |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 627 nm to 637 nm |
Stock: 6761
Distributors
pcbx
Unit Price$0.03590
Ext.Price$0.03590
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03590 | $0.03590 |
| 10 | $0.01795 | $0.17950 |
| 50 | $0.01654 | $0.82700 |
| 100 | $0.01524 | $1.52400 |
| 500 | $0.01404 | $7.02000 |
| 1000 | $0.01294 | $12.94000 |
| 3000 | $0.01192 | $35.76000 |
| 5000 | $0.01098 | $54.90000 |
| 10000 | $0.00980 | $98.00000 |
