
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Illumination Color | Red |
| Lens Transparency | Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 627 nm to 637 nm |
Stock: 1248
Distributors
pcbx
Unit Price$0.05606
Ext.Price$0.05606
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.05606 | $0.05606 |
| 10 | $0.02803 | $0.28030 |
| 50 | $0.02544 | $1.27200 |
| 100 | $0.02309 | $2.30900 |
| 500 | $0.02095 | $10.47500 |
| 1000 | $0.01901 | $19.01000 |
| 3000 | $0.01725 | $51.75000 |
| 5000 | $0.01571 | $78.55000 |
| 10000 | $0.01431 | $143.10000 |
