

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 2.2 V |
| Illumination Color | Super Red |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 625 nm to 635 nm |
Stock: 13843
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04282
Ext.Price$0.04282
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04282 | $0.04282 |
| 10 | $0.02141 | $0.21410 |
| 50 | $0.01933 | $0.96650 |
| 100 | $0.01745 | $1.74500 |
| 500 | $0.01575 | $7.87500 |
| 1000 | $0.01422 | $14.22000 |
| 3000 | $0.01284 | $38.52000 |
| 5000 | $0.01161 | $58.05000 |
| 10000 | $0.01049 | $104.90000 |
