BLM03AG100SN1D
Manufacturer:
Murata
Mfr.Part #:
BLM03AG100SN1D
Datasheet:
Description:
Ferrite Beads and Chips 0201(0603 Metric) SMD/SMT 10 Ω 500 mA
ParameterValue
Tolerance25 %
Length600 µm
Width300 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0201
Case Code (Metric)0603
Number of Pins2
Resistance10 Ω
Height300 µm
MaterialSteel
PackagingReel
Depth330 µm
RoHSCompliant
Impedance10 Ω
Frequency100 MHz
Current Rating500 mA
DC Resistance (DCR)100 mΩ
Max Current Rating500 mA
Test Frequency100 MHz
Number of Circuits1
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Number of Lines1
Core MaterialFerrite
RMS Current (Irms)500 mA
Max DC Current500 mA
Series Resistance100 mΩ