
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 25 % |
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 850 mΩ |
| Height | 500 µm |
| Material | Ferrite, Steel |
| Depth | 500 µm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Impedance | 600 Ω |
| Frequency | 100 MHz |
| Current Rating | 300 mA |
| DC Resistance (DCR) | 850 mΩ |
| Max Current Rating | 300 mA |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Number of Circuits | 1 |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | Lead Free |
| rohs status | Compliant |
| case package | 0201 |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| Number of Lines | 1 |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 300 mA |
| size width | 300 µm |
| size length | 600 µm |
| Max DC Current | 300 mA |
| Series Resistance | 850 mΩ |
| DC Current | 300 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
Stock: 5624
Distributors
pcbx
Unit Price$0.01476
Ext.Price$0.01476
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.01476 | $0.01476 |
| 10 | $0.00738 | $0.07380 |
| 50 | $0.00568 | $0.28400 |
| 100 | $0.00437 | $0.43700 |
| 500 | $0.00385 | $1.92500 |
| 1000 | $0.00340 | $3.40000 |
| 3000 | $0.00284 | $8.52000 |
| 5000 | $0.00264 | $13.20000 |
| 10000 | $0.00246 | $24.60000 |
| 30000 | $0.00229 | $68.70000 |
| 50000 | $0.00213 | $106.50000 |
| 100000 | $0.00198 | $198.00000 |
