
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 25 % |
| Length | 990.6 µm |
| Width | 508 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Resistance | 120 Ω |
| Height | 550 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 550 µm |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 120 Ω |
| Current Rating | 500 mA |
| DC Resistance (DCR) | 250 mΩ |
| Max Current Rating | 500 mA |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Number of Circuits | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Number of Lines | 1 |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 500 mA |
| Max DC Current | 500 mA |
| Series Resistance | 250 mΩ |
| RoHS | Compliant |
Stock: 1576
Distributors
pcbx
Unit Price$0.02914
Ext.Price$0.02914
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.02914 | $0.02914 |
| 10 | $0.01457 | $0.14570 |
| 50 | $0.00971 | $0.48550 |
| 100 | $0.00853 | $0.85300 |
| 500 | $0.00750 | $3.75000 |
| 1000 | $0.00627 | $6.27000 |
