
| Parameter | Value |
|---|---|
| Number of Circuits | 1 |
| Lead Free | Lead Free |
| Max DC Current | 500 mA |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Current Rating | 550 mA |
| Impedance | 120 Ω |
| RMS Current (Irms) | 550 mA |
| Frequency | 100 MHz |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Military Standard | Not |
| Number of Lines | 1 |
| Tolerance | 25 % |
| Height | 500 µm |
| Schedule B | 8504500000 |
| Termination | SMD/SMT |
| DC Current | 500 mA |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 190 mΩ |
| Length | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Series Resistance | 190 mΩ |
| Depth | 550 µm |
| Material | Ferrite, Steel |
| Max Current Rating | 550 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Width | 500 µm |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Shielding | Unshielded |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS | Compliant |
Stock: 248374
Distributors
pcbx
Unit Price$0.01444
Ext.Price$0.01444
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.01444 | $0.01444 |
| 10 | $0.00722 | $0.07220 |
| 50 | $0.00555 | $0.27750 |
| 100 | $0.00427 | $0.42700 |
| 500 | $0.00381 | $1.90500 |
| 1000 | $0.00340 | $3.40000 |
| 3000 | $0.00304 | $9.12000 |
| 5000 | $0.00273 | $13.65000 |
| 10000 | $0.00245 | $24.50000 |
| 30000 | $0.00231 | $69.30000 |
| 50000 | $0.00218 | $109.00000 |
