BLM15AG700SN1D
Manufacturer:
Murata
Mfr.Part #:
BLM15AG700SN1D
Datasheet:
Description:
Ferrite Beads and Chips 0402(1005 Metric) SMD/SMT 70 Ω 600 mA
ParameterValue
Tolerance25 %
Length1 mm
Width500 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0402
Case Code (Metric)1005
Number of Pins2
Resistance150 mΩ
Height500 µm
MaterialFerrite, Steel
PackagingReel
Depth550 µm
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
REACH SVHCNo SVHC
Impedance70 Ω
Current Rating600 mA
DC Resistance (DCR)150 mΩ
Max Current Rating600 mA
Test Frequency100 MHz
Number of Circuits1
Military StandardNot
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 days ago)
ShieldingUnshielded
Number of Lines1
Core MaterialFerrite
RMS Current (Irms)600 mA
Max DC Current500 mA
Series Resistance150 mΩ
DC Current500 mA