
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 25 % |
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 150 mΩ |
| Height | 500 µm |
| Material | Ferrite, Steel |
| Packaging | Reel |
| Depth | 550 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Impedance | 70 Ω |
| Current Rating | 600 mA |
| DC Resistance (DCR) | 150 mΩ |
| Max Current Rating | 600 mA |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Number of Circuits | 1 |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Number of Lines | 1 |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 600 mA |
| Max DC Current | 500 mA |
| Series Resistance | 150 mΩ |
| DC Current | 500 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
Stock: 11927
Distributors
pcbx
Unit Price$0.01180
Ext.Price$0.01180
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.01180 | $0.01180 |
| 10 | $0.00590 | $0.05900 |
| 50 | $0.00454 | $0.22700 |
| 100 | $0.00349 | $0.34900 |
| 500 | $0.00302 | $1.51000 |
| 1000 | $0.00262 | $2.62000 |
| 3000 | $0.00216 | $6.48000 |
| 5000 | $0.00206 | $10.30000 |
| 10000 | $0.00196 | $19.60000 |
| 30000 | $0.00181 | $54.30000 |
| 50000 | $0.00168 | $84.00000 |
