
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 25 % |
| Length | 990.6 µm |
| Width | 508 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 30 Ω |
| Height | 550 µm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Impedance | 30 Ω |
| Current Rating | 1.1 A |
| DC Resistance (DCR) | 60 mΩ |
| Max Current Rating | 1.1 A |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Number of Circuits | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Number of Lines | 1 |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 1.1 A |
| Max DC Current | 1.1 A |
| Series Resistance | 60 mΩ |
| Schedule B | 8504500000 |
Stock: 7632
Distributors
pcbx
Unit Price$0.02546
Ext.Price$0.02546
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.02546 | $0.02546 |
| 10 | $0.01273 | $0.12730 |
| 50 | $0.00979 | $0.48950 |
| 100 | $0.00888 | $0.88800 |
| 500 | $0.00805 | $4.02500 |
| 1000 | $0.00725 | $7.25000 |
| 3000 | $0.00653 | $19.59000 |
| 5000 | $0.00588 | $29.40000 |
| 10000 | $0.00529 | $52.90000 |
| 30000 | $0.00486 | $145.80000 |
| 50000 | $0.00446 | $223.00000 |
