
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 25 % |
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 500 µm |
| Material | Ferrite, Steel |
| Packaging | Reel |
| Depth | 500 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Impedance | 75 Ω |
| Current Rating | 300 mA |
| DC Resistance (DCR) | 400 mΩ |
| Max Current Rating | 300 mA |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Number of Circuits | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 days ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Number of Lines | 1 |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 300 mA |
| Max DC Current | 300 mA |
| Series Resistance | 400 mΩ |
| Schedule B | 8504500000 |
Stock: 6242
Distributors
pcbx
Unit Price$0.01542
Ext.Price$0.01542
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.01542 | $0.01542 |
| 10 | $0.00771 | $0.07710 |
| 50 | $0.00593 | $0.29650 |
| 100 | $0.00456 | $0.45600 |
| 500 | $0.00405 | $2.02500 |
| 1000 | $0.00359 | $3.59000 |
| 3000 | $0.00314 | $9.42000 |
| 5000 | $0.00293 | $14.65000 |
| 10000 | $0.00274 | $27.40000 |
| 30000 | $0.00265 | $79.50000 |
| 50000 | $0.00257 | $128.50000 |
| 100000 | $0.00238 | $238.00000 |
