
| Parameter | Value |
|---|---|
| Number of Circuits | 1 |
| Lead Free | Lead Free |
| Max DC Current | 100 mA |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Current Rating | 100 mA |
| Impedance | 1.8 kΩ |
| RMS Current (Irms) | 100 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Lines | 1 |
| Tolerance | 25 % |
| Height | 500 µm |
| Schedule B | 8504500000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 1.4 Ω |
| Length | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Series Resistance | 1.4 Ω |
| Depth | 500 µm |
| Material | Ferrite, Steel |
| Max Current Rating | 100 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Width | 500 µm |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS | Compliant |
Stock: 865
Distributors
pcbx
Unit Price$0.01344
Ext.Price$0.01344
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.01344 | $0.01344 |
| 10 | $0.00672 | $0.06720 |
| 50 | $0.00517 | $0.25850 |
| 100 | $0.00398 | $0.39800 |
| 500 | $0.00346 | $1.73000 |
| 1000 | $0.00301 | $3.01000 |
| 3000 | $0.00255 | $7.65000 |
| 5000 | $0.00229 | $11.45000 |
| 10000 | $0.00206 | $20.60000 |
| 30000 | $0.00191 | $57.30000 |
| 50000 | $0.00178 | $89.00000 |
