
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 25 % |
| Length | 990.6 µm |
| Width | 508 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 75 Ω |
| Height | 550 µm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Impedance | 75 Ω |
| Current Rating | 600 mA |
| DC Resistance (DCR) | 150 mΩ |
| Max Current Rating | 600 mA |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Number of Circuits | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 days ago) |
| Number of Lines | 1 |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 600 mA |
| Max DC Current | 600 mA |
| Series Resistance | 150 mΩ |
| Schedule B | 8504500000 |
Stock: 124
Distributors
pcbx
Unit Price$0.02524
Ext.Price$0.02524
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.02524 | $0.02524 |
| 10 | $0.01262 | $0.12620 |
| 50 | $0.00971 | $0.48550 |
| 100 | $0.00747 | $0.74700 |
| 500 | $0.00670 | $3.35000 |
| 1000 | $0.00601 | $6.01000 |
| 3000 | $0.00529 | $15.87000 |
| 5000 | $0.00472 | $23.60000 |
| 10000 | $0.00421 | $42.10000 |
| 30000 | $0.00403 | $120.90000 |
| 50000 | $0.00386 | $193.00000 |
| 100000 | $0.00366 | $366.00000 |
