
| Parameter | Value |
|---|---|
| Number of Circuits | 1 |
| Lead Free | Lead Free |
| Max DC Current | 1.5 A |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Current Rating | 1.5 A |
| Impedance | 120 Ω |
| RMS Current (Irms) | 1.5 A |
| Frequency | 100 MHz |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 5 days ago) |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Military Standard | Not |
| Number of Lines | 1 |
| Tolerance | 25 % |
| Height | 500 µm |
| Schedule B | 8504500000 |
| Termination | SMD/SMT |
| DC Current | 1.5 A |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 95 mΩ |
| Length | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Resistance | 95 mΩ |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Series Resistance | 95 mΩ |
| Depth | 500 µm |
| Material | Ferrite, Steel |
| Max Current Rating | 1.5 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Width | 500 µm |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS | Compliant |
Stock: 39645
Distributors
pcbx
Unit Price$0.03744
Ext.Price$0.03744
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03744 | $0.03744 |
| 10 | $0.01872 | $0.18720 |
| 50 | $0.01440 | $0.72000 |
| 100 | $0.01289 | $1.28900 |
| 500 | $0.01154 | $5.77000 |
| 1000 | $0.01082 | $10.82000 |
| 3000 | $0.01015 | $30.45000 |
| 5000 | $0.00952 | $47.60000 |
| 10000 | $0.00892 | $89.20000 |
| 30000 | $0.00819 | $245.70000 |
| 50000 | $0.00752 | $376.00000 |
