
| Parameter | Value |
|---|---|
| Number of Circuits | 1 |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Free | Lead Free |
| Max DC Current | 700 mA |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Current Rating | 700 mA |
| Impedance | 220 Ω |
| RMS Current (Irms) | 700 mA |
| Frequency | 100 MHz |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 5 days ago) |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Military Standard | Not |
| Number of Lines | 1 |
| Tolerance | 25 % |
| Height | 500 µm |
| Schedule B | 8504500000 |
| Termination | SMD/SMT |
| DC Current | 700 mA |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 280 mΩ |
| Length | 1 mm |
| Weight | 0.652 mg |
| Packaging | Reel |
| Resistance | 280 mΩ |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Series Resistance | 280 mΩ |
| Depth | 550 µm |
| Material | Ferrite, Steel |
| Max Current Rating | 700 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Width | 500 µm |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS | Compliant |
Stock: 2101
Distributors
pcbx
Unit Price$0.03944
Ext.Price$0.03944
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03944 | $0.03944 |
| 10 | $0.01972 | $0.19720 |
| 50 | $0.01517 | $0.75850 |
| 100 | $0.01351 | $1.35100 |
| 500 | $0.01203 | $6.01500 |
| 1000 | $0.01122 | $11.22000 |
| 3000 | $0.01047 | $31.41000 |
| 5000 | $0.00977 | $48.85000 |
| 10000 | $0.00911 | $91.10000 |
| 30000 | $0.00839 | $251.70000 |
| 50000 | $0.00772 | $386.00000 |
