
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 25 % |
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 1 Ω |
| Height | 500 µm |
| Material | Ferrite, Steel |
| Packaging | Reel |
| Depth | 550 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Impedance | 220 Ω |
| Frequency | 100 MHz |
| Current Rating | 250 mA |
| DC Resistance (DCR) | 1 Ω |
| Max Current Rating | 250 mA |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Number of Circuits | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Number of Lines | 1 |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 250 mA |
| Max DC Current | 250 mA |
| Series Resistance | 1 Ω |
| Schedule B | 8543706000 |
Stock: 54909
Distributors
pcbx
Unit Price$0.02696
Ext.Price$0.02696
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.02696 | $0.02696 |
| 10 | $0.01348 | $0.13480 |
| 50 | $0.01037 | $0.51850 |
| 100 | $0.00925 | $0.92500 |
| 500 | $0.00825 | $4.12500 |
| 1000 | $0.00761 | $7.61000 |
| 3000 | $0.00702 | $21.06000 |
| 5000 | $0.00648 | $32.40000 |
| 10000 | $0.00598 | $59.80000 |
| 30000 | $0.00550 | $165.00000 |
| 50000 | $0.00505 | $252.50000 |
