
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 25 % |
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 10 Ω |
| Height | 500 µm |
| Material | Steel |
| Packaging | Reel |
| Depth | 550 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Impedance | 10 Ω |
| Current Rating | 1 A |
| DC Resistance (DCR) | 25 mΩ |
| Max Current Rating | 1 A |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Number of Circuits | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Number of Lines | 1 |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 1 A |
| Max DC Current | 1 A |
| Series Resistance | 25 mΩ |
| Schedule B | 8504500000 |
Stock: 16377
Distributors
pcbx
Unit Price$0.02230
Ext.Price$0.02230
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.02230 | $0.02230 |
| 10 | $0.01115 | $0.11150 |
| 50 | $0.00858 | $0.42900 |
| 100 | $0.00660 | $0.66000 |
| 500 | $0.00588 | $2.94000 |
| 1000 | $0.00524 | $5.24000 |
| 3000 | $0.00451 | $13.53000 |
| 5000 | $0.00426 | $21.30000 |
| 10000 | $0.00402 | $40.20000 |
| 30000 | $0.00384 | $115.20000 |
| 50000 | $0.00366 | $183.00000 |
| 100000 | $0.00347 | $347.00000 |
