BLM18KG601SN1D
Mfr.Part #:
BLM18KG601SN1D
Datasheet:
Description:
Ferrite Beads and Chips 0603(1608 Metric) SMD/SMT 600 Ω 1.3 A
ParameterValue
Number of Circuits1
Lead FreeLead Free
Max DC Current1.3 A
Test Frequency100 MHz
Current Rating1.3 A
Impedance600 Ω
RMS Current (Irms)1.3 A
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 days ago)
Min Operating Temperature-55 °C
Military StandardNot
Number of Lines1
Tolerance25 %
Height800 µm
Schedule B8504500000
TerminationSMD/SMT
DC Current1.3 A
Core MaterialFerrite
DC Resistance (DCR)150 mΩ
Length1.6 mm
Weight2.012816 mg
PackagingReel
Resistance150 mΩ
Case Code (Imperial)0603
Series Resistance150 mΩ
Depth800 µm
MaterialFerrite, Steel
Max Current Rating1.3 A
Max Operating Temperature125 °C