BLM18PG121SN1D
Mfr.Part #:
BLM18PG121SN1D
Datasheet:
Description:
Ferrite Beads and Chips 0603(1608 Metric) SMD/SMT 120 Ω 2 A
ParameterValue
Number of Circuits1
Lead FreeLead Free
Max DC Current2 A
Test Frequency100 MHz
Current Rating2 A
Impedance120 Ω
RMS Current (Irms)2 A
Frequency100 MHz
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 days ago)
Min Operating Temperature-55 °C
Number of Lines1
Tolerance25 %
Height800 µm
Schedule B8504500000
TerminationSMD/SMT
DC Current2 A
Core MaterialFerrite
DC Resistance (DCR)50 mΩ
Length1.6 mm
PackagingReel
Resistance50 mΩ
Case Code (Imperial)0603
Series Resistance50 mΩ
Depth800 µm
MaterialFerrite, Steel
Max Current Rating2 A
Max Operating Temperature125 °C