BLM18SG331TN1D
Manufacturer:
Murata
Mfr.Part #:
BLM18SG331TN1D
Datasheet:
Description:
Ferrite Beads and Chips 0603(1608 Metric) SMD/SMT 330 Ω 1.5 A
ParameterValue
Tolerance25 %
Length1.6 mm
Width800 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0603
Case Code (Metric)1608
Number of Pins2
Resistance70 mΩ
Height650 µm
MaterialFerrite, Steel
PackagingReel
Depth800 µm
Lead FreeLead Free
RoHSCompliant
REACH SVHCNo SVHC
Impedance330 Ω
Frequency100 MHz
Current Rating1.5 A
DC Resistance (DCR)70 mΩ
Max Current Rating1.5 A
Test Frequency100 MHz
Number of Circuits1
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 days ago)
Number of Lines1
Core MaterialFerrite
RMS Current (Irms)1.5 A
Max DC Current1.5 A
Series Resistance70 mΩ