BLM21BD102SN1D
Mfr.Part #:
BLM21BD102SN1D
Datasheet:
Description:
Ferrite Beads and Chips 0805(2012 Metric) SMD/SMT 1 kΩ 250 mA
ParameterValue
Tolerance25 %
Length2 mm
Width1.25 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0805
Case Code (Metric)2012
Number of Pins2
Resistance400 mΩ
Height850 µm
MaterialSteel
PackagingReel
Depth1.25 mm
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
REACH SVHCNo SVHC
Weight5.5 g
Impedance1 kΩ
Frequency100 MHz
Current Rating200 mA
DC Resistance (DCR)400 mΩ
Max Current Rating250 mA
Test Frequency100 MHz
Number of Circuits1
Military StandardNot
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 days ago)
ShieldingUnshielded
Number of Lines1
Core MaterialFerrite
RMS Current (Irms)250 mA
Max DC Current200 mA
Series Resistance400 mΩ
DC Current200 mA