BLM21BD601SH1D
Mfr.Part #:
BLM21BD601SH1D
Datasheet:
Description:
Ferrite Beads and Chips 0805(2012 Metric) SMD/SMT 600 Ω 300 mA
ParameterValue
Tolerance25 %
Length2 mm
Width1.25 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0805
Case Code (Metric)2012
Number of Pins2
Height1.0414 mm
MaterialSteel
PackagingReel
RoHSCompliant
REACH SVHCNo SVHC
RatingsAEC-Q200
Contact PlatingTin
Impedance600 Ω
Current Rating200 mA
DC Resistance (DCR)350 mΩ
Max Current Rating300 mA
Test Frequency100 MHz
Number of Circuits1
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
ShieldingUnshielded
Number of Lines1
Core MaterialFerrite
RMS Current (Irms)300 mA
Max DC Current200 mA
Series Resistance350 mΩ