
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 25 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 50 mΩ |
| Height | 850 µm |
| Material | Ferrite, Steel |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1.25 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 5.5 g |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Contact Plating | Tin |
| Impedance | 220 Ω |
| Current Rating | 2 A |
| DC Resistance (DCR) | 45 mΩ |
| Max Current Rating | 2 A |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Number of Circuits | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Number of Lines | 1 |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 2 A |
| Max DC Current | 2 A |
| Series Resistance | 45 mΩ |
| Schedule B | 8543706000 |
Stock: 5587
Distributors
pcbx
Unit Price$0.05684
Ext.Price$0.05684
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.05684 | $0.05684 |
| 10 | $0.02842 | $0.28420 |
| 50 | $0.02601 | $1.30050 |
| 100 | $0.02381 | $2.38100 |
| 500 | $0.02179 | $10.89500 |
| 1000 | $0.01994 | $19.94000 |
| 3000 | $0.01825 | $54.75000 |
| 5000 | $0.01670 | $83.50000 |
| 10000 | $0.01529 | $152.90000 |
