BLM41PG181SN1L
Manufacturer:
Murata
Mfr.Part #:
BLM41PG181SN1L
Datasheet:
Description:
Ferrite Beads and Chips 1806(4516 Metric) SMD/SMT 180 Ω 3 A
ParameterValue
Number of Circuits1
Contact PlatingTin
Lead FreeLead Free
Max DC Current3 A
Test Frequency100 MHz
Current Rating3.5 A
Impedance180 Ω
RMS Current (Irms)3.5 A
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 days ago)
Min Operating Temperature-55 °C
Number of Lines1
Tolerance25 %
Height1.6 mm
Schedule B8504500000
TerminationFlat
Core MaterialFerrite
DC Resistance (DCR)20 mΩ
Length4.5 mm
Resistance25 mΩ
Case Code (Imperial)1806
Series Resistance20 mΩ
Depth1.6 mm
MaterialFerrite, Steel
Max Current Rating3 A
Max Operating Temperature125 °C
Number of Pins2
Width1.6 mm