BLM41PG471SN1L
Mfr.Part #:
BLM41PG471SN1L
Datasheet:
Description:
Ferrite Beads and Chips 1806(4516 Metric) SMD/SMT 470 Ω 2 A
ParameterValue
Tolerance25 %
Length4.5 mm
Width1.6 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)1806
Case Code (Metric)4516
Resistance470 Ω
Height1.6 mm
MaterialFerrite, Steel
PackagingReel
Depth1.6 mm
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Impedance470 Ω
Frequency100 MHz
Current Rating2 A
DC Resistance (DCR)50 mΩ
Max Current Rating2 A
Test Frequency100 MHz
Number of Circuits1
Military StandardNot
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
ShieldingUnshielded
Number of Lines1
Core MaterialFerrite
RMS Current (Irms)2 A
Max DC Current2 A
Series Resistance50 mΩ
DC Current2 A