BLM41PG600SN1L
Mfr.Part #:
BLM41PG600SN1L
Datasheet:
Description:
Ferrite Beads and Chips 1806(4516 Metric) SMD/SMT 60 Ω 6 A
ParameterValue
Number of Circuits1
Contact PlatingTin
Lead FreeLead Free
Max DC Current6 A
Test Frequency100 MHz
Current Rating6 A
Impedance60 Ω
RMS Current (Irms)6 A
Frequency100 MHz
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 days ago)
Current6 A
Min Operating Temperature-55 °C
Military StandardNot
Number of Lines1
Tolerance25 %
Height1.6 mm
Schedule B8504500000
TerminationSMD/SMT
DC Current6 A
Core MaterialFerrite
DC Resistance (DCR)9 mΩ
Length4.5 mm
Resistance10 mΩ
Case Code (Imperial)1806
Series Resistance9 mΩ
Depth1.6 mm
MaterialFerrite, Steel
Max Current Rating6 A
Max Operating Temperature125 °C
Width1.6 mm