
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.7 mm |
| Termination | Crimp, Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 30 V |
| Depth | 4.3 mm |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper Alloy |
| Pitch | 1.2954 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Color | White |
| Gender | Male |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Housing Material | Resin |
| Fastening Type | Detent Lock |
| Contact Style | Board to Cable/Wire |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Housing Color | Black |
| Contact Shape | Rectangular |
Stock: 3189
Distributors
pcbx
Unit Price$0.26362
Ext.Price$0.26362
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.26362 | $0.26362 |
| 10 | $0.23510 | $2.35100 |
| 50 | $0.20966 | $10.48300 |
| 100 | $0.18274 | $18.27400 |
| 500 | $0.15927 | $79.63500 |
| 1000 | $0.15012 | $150.12000 |
| 3000 | $0.14150 | $424.50000 |
| 5000 | $0.13338 | $666.90000 |
