
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 30 V |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper Alloy |
| Current Rating | 1 A |
| Color | Black |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Fastening Type | Detent |
| Contact Style | Board to Cable/Wire |
| Contact Shape | Rectangular |
Stock: 184
Distributors
pcbx
Unit Price$0.63552
Ext.Price$0.63552
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.63552 | $0.63552 |
| 10 | $0.51226 | $5.12260 |
| 25 | $0.46900 | $11.72500 |
| 50 | $0.42940 | $21.47000 |
| 100 | $0.39314 | $39.31400 |
| 300 | $0.37471 | $112.41300 |
| 500 | $0.35715 | $178.57500 |
| 1000 | $0.32107 | $321.07000 |
