
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper Alloy |
| Pitch | 1.1938 mm |
| Current Rating | 2.5 A |
| Color | Black |
| Connector Type | Blade Pin |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Insulation Material | Polymer |
| Fastening Type | Detent Lock |
| Contact Shape | Rectangular |
Stock: 4311
Distributors
pcbx
Unit Price$0.53860
Ext.Price$0.53860
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.53860 | $0.53860 |
| 10 | $0.45483 | $4.54830 |
| 25 | $0.42822 | $10.70550 |
| 50 | $0.40317 | $20.15850 |
| 100 | $0.37959 | $37.95900 |
| 300 | $0.35576 | $106.72800 |
| 500 | $0.33343 | $166.71500 |
| 1000 | $0.31547 | $315.47000 |
| 3000 | $0.28015 | $840.45000 |
| 5000 | $0.24879 | $1243.95000 |
