
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Pitch | 1.1938 mm |
| Current Rating | 1.5 A |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 4 |
| Connector Type | Blade Pin |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Fastening Type | Detent |
| Contact Style | Board to Cable/Wire |
| Contact Shape | Rectangular |
Stock: 4759
Distributors
pcbx
Unit Price$0.43174
Ext.Price$0.43174
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.43174 | $0.43174 |
| 10 | $0.36762 | $3.67620 |
| 25 | $0.36591 | $9.14775 |
| 50 | $0.33512 | $16.75600 |
| 100 | $0.30692 | $30.69200 |
| 300 | $0.28749 | $86.24700 |
| 500 | $0.26930 | $134.65000 |
| 1000 | $0.25477 | $254.77000 |
| 3000 | $0.22431 | $672.93000 |
| 5000 | $0.19749 | $987.45000 |
