
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 100 MΩ |
| Contact Plating | Tin, Tin Lead |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Pitch | 1 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 10 |
| Mounting Style | Surface Mount, Vertical |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 85.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| size width | 2.90 mm |
| size length | 12.0 mm |
| size height | 4.25 mm |
| voltage rating ac | 50 V |
| Housing Color | Natural |
| pin pitch | 1.00 mm |
Stock: 58
Distributors
pcbx
Unit Price$0.39859
Ext.Price$0.39859
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.39859 | $0.39859 |
| 10 | $0.30922 | $3.09220 |
| 50 | $0.26476 | $13.23800 |
| 100 | $0.22669 | $22.66900 |
| 500 | $0.20525 | $102.62500 |
| 1000 | $0.19293 | $192.93000 |
