


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 306 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 15.1 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 120 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 260 nC |
| Drain to Source Resistance | 1.9 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 40 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.8 V |
Stock: 763
Distributors
pcbx
Unit Price$2.82808
Ext.Price$2.82808
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.82808 | $2.82808 |
| 10 | $1.86647 | $18.66470 |
| 25 | $1.66354 | $41.58850 |
| 50 | $1.48267 | $74.13350 |
| 100 | $1.32146 | $132.14600 |
| 300 | $1.23203 | $369.60900 |
| 500 | $1.14865 | $574.32500 |
| 1000 | $1.07091 | $1070.91000 |
| 3000 | $0.99845 | $2995.35000 |
