BUK6D230-80EX
Manufacturer:
Nexperia
Mfr.Part #:
BUK6D230-80EX
Datasheet:
Description:
MOSFETs DFN2020-6 SMD/SMT N-Channel number of channels:1 15 W 80 V Continuous Drain Current (ID):5.1 A 4.8 nC
ParameterValue
Max Operating Temperature175 °C
Min Operating Temperature-55 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
Power Dissipation15 W
Number of Channels1
Input capacitance215 pF
Continuous Drain Current (ID)5.1 A
FET Type(Transistor Polarity)N-Channel
Gate Charge4.8 nC
Drain to Source Resistance230 mΩ
Gate to Source Voltage (Vgs)-20 V, 20 V
Drain to Source Breakdown Voltage (Vds)80 V
Gate to Source Threshold Voltage1.3 V