


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 185 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 167 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 2.453 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 83 A |
| Gate Charge | 35 nC |
| Drain to Source Resistance | 12 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 55 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 63
Distributors
pcbx
Unit Price$1.31942
Ext.Price$1.31942
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.31942 | $1.31942 |
| 10 | $1.09056 | $10.90560 |
| 25 | $0.99625 | $24.90625 |
| 50 | $0.91009 | $45.50450 |
| 100 | $0.83139 | $83.13900 |
| 300 | $0.79899 | $239.69700 |
| 500 | $0.76785 | $383.92500 |
| 1000 | $0.73914 | $739.14000 |
